Romatolog’u Ne Zaman Görmeliyim?
Ağrı veya sertlik kronik ise doktorlar birinci basamak romatologlarına başvururlar. Birçok insan zaman zaman eklem ve kas ağrısı yaşar. Bununla birlikte, birkaç hafta içinde düzelmeyen ağrı veya sertlik olduğunda, insanlar önce birinci basamak doktorlarına gitmelidir. Birinci basamak hekimi kişinin semptomlarını değerlendirir ve daha fazla değerlendirme için bunları romatologlara yönlendirip yönlendirmeyeceklerine karar verir. Birinci basamak hekimi aşağıdaki durumlarda kişiyi romatologlara yönlendirebilir:
• Kişinin sistemik inflamatuar bir duruma sahip olduğundan veya şüpheli durumlarda teşhis konusunda ikinci bir görüş almak
• Kişi romatizmal semptomlara ve ailede romatizmal hastalık öyküsüne sahip olduğunda
• Tedaviden sonra kişinin semptomları düzeldiğinde ve ilaç almayı bıraktıktan sonra şikayetler geri döndüğünde
• Kişinin semptomları tedaviye cevap vermediğinde veya zamanla kötüleştiğinde
• Bir kişi açıklanamayan ateş, döküntü veya yorgunluk gibi beklenmedik komplikasyonlar geliştirdiğinde
• Kişi alışılmadık laboratuvar test sonuçlarına sahip olduğunda
Romatologlar, artrit ve otoimmün durumlar da dahil olmak üzere romatizmal hastalıkların tanı ve tedavisinde uzmanlaşmış uzmanlardır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 2013-2015 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 54,4 milyon yetişkine bir çeşit artrit teşhisi konulduğunu bildirdi. Prevalans, kadınlarda% 23.5 daha fazladır, erkeklerde% 18.1 daha yüksektir ve yaşla birlikte artar. Romatologlar romatizma koşullarını kapsamlı araştırmalar yaparak, bir kişinin tıbbi geçmişini öğrenerek, tam bir fizik muayene yaparak, laboratuvarları inceleyerek ve test sonuçlarını görüntüleyerek teşhis ederler. Tanı sırasında eklem koşullarının teşhis ve tedavisine yardımcı olmak için lomber ponksiyonlar, bursal enjeksiyonlar, eklem enjeksiyonları ve eklem aspirasyonu gibi çeşitli prosedürler uygularlar.

Comments (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir