Romatolog nedir?

Romatologlar eklemleri, tendonları, bağları, kemikleri ve kasları etkileyen durumları teşhis eden ve tedavi eden tıp doktorlarıdır. Sürekli eklem ağrısı veya sertliği yaşayan insanlar bir romatolog tarafından uygulanan tedavilere ihtiyaç duyabilir. Bu makale romatologların görevleri, tedavi ettikleri sağlık koşulları ve yapılan prosedürler hakkında bilgi içermektedir.
Romatologlar ayrıca kas-iskelet sistemi bozukluğu olan insanlara da yardımcı olurlar. Romatolog eklemleri, tendonları, bağları, kemikleri ve kasları etkileyen enflamatuar durumların teşhisi ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış dahili doktorlardır. Kas-iskelet sistemi bozukluklarını teşhis eder ve tedavi ederler, ancak ameliyat yapmazlar. Bu durumları tedavi etmeye başlamadan önce, bir romatolog uzmanlığı eğitim ve öğretim gereksinimlerini karşılamalıdır. Bu eğitim ve öğretim gereksinimleri aşağıdaki gibidir:
• 6 yıllık tıp fakültesinden mezun olmak
• 4 yıl iç uzmanlık eğitimi almak
• Son olarak, 3 yıllık romatoloji uzmanlık eğitimi
Romatoloji eğitimini tamamladıktan sonra kişi, kariyeri boyunca devam eden eğitim kurslarına katılmak zorundadır. Romatolog belirli romatizmal durumları tedavi etmeyi veya romatolojide belirli bir alana veya alt uzmanlığa odaklanmayı seçebilir. Romatoloji bölümü tarafından teşhis edilen hastalıklar aşağıdaki gibidir:
Otoimmün ve inflamatuar durumlar
• Enflamatuar olmayan dejeneratif eklem hastalıkları
• Yumuşak doku hastalıkları
Kronik ağrı
Kemiği etkileyen metabolik bozukluklar
Pediatrik veya genç romatizmal durumlar

Comments (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir