Hangi Prosedürleri İzliyorlar?
Romatologlar romatizmal durumların teşhis ve tedavisine yardımcı olan muayeneler ve prosedürler yaparlar. Bu prosedürler aşağıdaki gibidir:
Fiziksel testler: Kişi ilk kez romatoloğa gitmişse veya mevcut bir tedavi programının sonuçları gözlemlenecekse, tam bir fizik muayene gereklidir. Fizik muayene sırasında, romatolog kişinin nabzını kontrol ederek, akciğerlerini ve kalplerini dinleyerek ve şişmiş lenf düğümlerini kontrol ederek kişinin genel fiziksel durumunu değerlendirir. İnsanların ağrı veya sertlik yaşadıklarını bildirdikleri alanları incelemek için ekstra zaman harcarlar. Kişiden bu alanları bükmesini, uzatmasını veya uzatmasını isteyebilirler. Ayrıca vücudu, iltihap şiddetini, hareket aralığını ve işlevi karşılaştırmak için vücudun her iki tarafındaki eklemleri de incelerler. Artritli insanlar vücudun bir tarafındaki bir veya daha fazla eklemde semptomlar yaşarken, diğerleri vücudun her iki tarafındaki bir veya daha fazla eklemde ağrı ve sertlik hissedebilir. Romatolog ayrıca bu kapsamlı röportaj sırasında kişinin tıbbi geçmişini, mevcut tıbbi durumlarını ve aile geçmişini de gözden geçirir.
Teşhis testi: Romatologlar sistemik inflamatuar hastalıkları ve kas-iskelet sistemi bozukluklarını teşhis eder. Kişinin semptomlarının altta yatan nedenini belirlemek için çeşitli testler yaparlar. Enflamasyonun bazı potansiyel nedenleri vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
Çevresel riskler
• Genetik
Enfeksiyonlar
Otoimmün durumlar
Anormal ürik asit metabolizması
Ayrıca romatolog, osteoporoz ve osteoartrit dahil kemik veya kıkırdak kaybına neden olan durumları teşhis ederler.
Görüntüleme testleri
Romatolog eklem hasarı belirtileri aramak için görüntüleme testleri yapar. Doktor veya romatolog eklem hasarı belirtilerini aramak için farklı görüntüleme testleri kullanır. Yapabilecekleri bazı görüntüleme testleri vardır:
• Röntgen
• Ultrason
MRI taraması
CT taraması
Laboratuar testleri: Laboratuar testleri, kan, idrar veya eklem sıvısı numunelerinin alınmasını ve bu numunelerin daha fazla analiz için laboratuvara gönderilmesini içerir. Romatolog, iltihap belirtilerini ve enflamatuar bileşiklerin, antikorların veya beyaz kan hücrelerinin normal seviyelerinden daha yüksek gibi enfeksiyon belirtilerini tanımlamak için laboratuvar test sonuçlarını kullanır. Ayrıca bu test sonuçlarını, bir kişinin spesifik otoimmün veya enflamatuar durumlar riskini artırabilecek spesifik genetik belirteçleri aramak için kullanırlar. Örneğin, Amerikan Romatoloji Koleji’ne göre, Avrupa kökenli ve romatoid artritli insanların yaklaşık% 60-70’i bağışıklık sistemine bağlı HLA-DR4 adlı bir gen taşır. Son yıllarda, araştırmacılar ayrıca ankilozan spondilit ile ilişkili birkaç genetik belirteç keşfettiler. Bunlar arasında HLA-B27, ARTS 1 ve IL23R bulunur.
Romatizma koşullarının tedavisi
Romatologlar birçok romatizmal durum için tedavi önermektedir. Ayrıca birçok durumda danışmanlık hizmeti sunarlar. Önerebilecekleri tedaviler vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

Comments (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir