Aronya Islahı ve Yararları

Tıbbi ve aromatik bitkilerin kullanımı, insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerin artmasıyla artmıştır. Dünya nüfusunun yaklaşık% 80’inin sağlık ve hastalıkların tedavisi için tıbbi aromatik bitkiler kullandığı söylenir. Tıbbi ve aromatik bitkilerden biri olan aronia odunsu, çok yıllık bir çalı formudur. Rosaceae ailesinin bir alt sınıfıdır. Anavatanı Kuzey Amerika’dır. 90-180 cm arasında uzunluk gösterir. Yapraklar geniş oval, sivri ve kenarlarından çentiklidir ve ilkbahar ve yaz aylarında parlak yeşildir. Karadeniz, Trakya ve Balkanlar bu bitkinin yetiştirilmesi için uygun iklim koşullarını sağlar. Ege ve Akdeniz kıyı şeridi hariç, ülkemizin hemen hemen her yerinde yetiştirilebilir.
Zengin içeriği sayesinde insan sağlığına yüksek katkısı, geniş bir iklim bölgesi ve toprak koşullarına adaptasyonu nedeniyle Süper Meyve olarak bilinir. Doğu Avrupa ülkelerinde ve Almanya’da yaygın olarak yetiştirilmektedir. ABD, Kanada, Polonya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Ukrayna’da bu ülke dışında yetiştirilmektedir. Yüksek antioksidan ve antosiyanin içeriğine sahiptir ve bu nedenle kanserli hücreleri yok etme kapasitesine sahiptir. Bir çalışmada, 100’den fazla ürün arasında antioksidan içeriğinin en yüksek olduğu belirlenmiştir. Bunların dışında fenol, vitamin ve mineral bakımından zengin bir meyvedir. Mevcut araştırmalar, bu meyvenin günlük sağlıklı yaşamın bir gereği olarak günlük öğünlere eklenmesinin faydalı olacağını ortaya koymaktadır. Ukrayna’da yapılan bir çalışmada, aronia meyvesi içeriğinde büyük miktarda uçucu yağ olduğu ve% 63’ünün Benzaldehit olduğu belirlenmiştir.
Ülkemizde ilk olarak 2012 yılında Yalova’daki Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından aron yetiştiriciliği çalışmaları başlatılmıştır. Dört yıllık bir çalışma sonucunda, bu bitkinin ülkemizin koşullarına uyum sağladığı ve kolayca yetiştirilebileceği sonucuna varıldı. Sonuç olarak, ilgili kişilere fidan satmak için fidan yetiştirilmeye başlandı.
Bahçe tesisatı fındıkta olduğu gibi bir soba şeklinde olabilir. Bir dekar alanda 230 fidan gereklidir. Toprak yapısına ve hasat tipine göre değişmekle birlikte, 3 × 2 metre veya 4 × 1.5 metre sıra aralıkları ve sıraların üzerine ekilebilir. Küçük araziler için 3 × 2 metre aralık ve büyük araziler için 4 × 1.5 metre önerilir. Üreme için optimum pH 6-6.5 arasındadır. Verimlilik ikinci yıldan itibaren elde edilse de beşinci yılda ekonomik verime ulaşır. Aronia fabrikasının yıllık 600-800 mm suya ihtiyacı vardır. Sulamanın bitki büyümesi ve meyve kalitesi üzerinde önemli bir etkisi vardır

Comments (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir