Altın aramada yeni yöntem

Altın arama için yeni yöntem
Bilim adamları bazı bitkilerin yapraklarında altın olduğunu ve yeraltı altın yataklarının bu şekilde tespit edilebileceğini ortaya koymuşlardır.
Avustralyalı araştırmacılar, okaliptüs ağacının altın parçacıklarının yapraklarında, toprağın birkaç metre derinliğinde bu mineral yatağının varlığına işaret ediyor.
Araştırmacılar, bu bulgu sayesinde, bu metalin ulaşılması zor yerlerin yerini yeni yöntemlerle belirleyebileceğini söylüyor.
Araştırma sonuçları Nature Communications’da yayınlandı. Avustralya Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Örgütü’nün jeokimisti Mel Lintern şunları söyledi:

Tik Avustralya’da ve başka yerlerde kolaylıkla erişilebilir altın mevduatı tespit ettik. Şimdi nehir çökeltilerinin ve kum tepelerinin birkaç metre altına gömülü sert yataklar bulmak için çalışıyoruz. Ağaçlar bize bunu yapmanın bir yolunu sunuyor. ”

Gömülü hazine
Daha önce okaliptüs ağacını çevreleyen toprakta altın parçacıkları bulunurdu. Yapraklarda az miktarda altın bulan araştırmacılar, bazı ağaçların dallarında ve kabuklarında ağaçların bu kez altını emdiğini tespit etmişlerdir.
Lin Lintern, bu altının miktarına gelince, Tern One altının altın yataklarında yetişen 500 ağaç gerektirdiğini söyledi.
Ancak ağaçların altın depozito altında bulunduğu alanda 30 metre derinlikte görüldü.
Günümüzde, altın birikintileri toprak yüzeyinde altın içeren kaya parçalarının keşfi veya keşif amaçlı kazılar ile tespit edilebilir.
Araştırmacılar, yeni altın yatakları bulmak, bitki örtüsünü incelemek için daha iyi bir yol olacak ve çevrenin daha az zarar göreceğini vurgulayacaklar.
Aynı yöntem, demir, bakır ve kurşun gibi diğer mineralleri aramak için de kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir