Alan tarama cihazları nedir? Nasıl çalışır?

Alan tarama cihazları nedir? O nasıl çalışır?
Tarla tarama cihazları bu tarihten beri kullanılmaktadır. Bununla birlikte, gelişen ve sürekli değişen teknolojilere sahip saha tarama dedektörlerinin kullanımı, Dedektörleri Tanımla ile değiştirildi. Bilinen ilk sistemler arasında ağaç dalları ile yapılan çubuk sistemleri kullanılmıştır. Geçmişte Dowsing Rod olarak bilinen bir tarama detektörüdür.

4000 yıl önce, insanlar belirli normlara uyan ağaç dalları ile su bulduklarını keşfettiler ve temel olarak insanda var olan statik enerji ile kitlelerin yaydığı enerjiler arasında mantıksal bir mantık kullanıldı.

Günümüzde, bu mantıkla hareket eden teknik cihazlar kullanılmaktadır ve zemin yapısını delmek, incelemek, su kuyularını delmek ve bazı madenlerin gemilerine veya birikintilerine ulaşmak mümkündür.

Bu teknikle kullanılan cihazlar sadece su bulmak için değil, aynı zamanda yeraltı boşlukları, yoğun mineraller, metal ve metal efekt elementleri ve sonuçta bunlar arasında en değerli metal bulmakta çok yardımcıdır.

Teorik olarak, her yeraltı metalinin bir enerjisi oluşur. Biriken enerji yeraltından her yöne 45 derecelik açılarla yayılır. Bu sinyaller dünyaya ulaştığında ve yaklaşık 100-180 cm daha yükselirken 90 derecelik bir dik açıya ulaşır. Bu noktadan itibaren, tüm sinyaller kuzeye, pusula kuzeye işaret ettiği için, her durumda, dünyanın manyetik çekim prensibine uygun olarak yönlendirilir.

Tüm bu fiziksel gerçeklere dayanarak, bugün bu alanda geliştirilen birçok pratik ve faydalı jeofizik cihaz var ve bunlar genellikle “ALAN TARAMA” cihazları olarak adlandırılıyor.

Alan taramaları, özellikle geniş alanlarda çok derin olabilecek belirli metalleri veya boşlukları tespit etmek için yardımcı cihazlardır.

Saha tarama cihazları, büyük alanlarda hedeflere ulaşmada ve yönetilmesinde dedektörlerden daha hızlı sonuç verir.

Son bir dedektör, aramalar için bir dedektörle desteklenmelidir. Prensip olarak, Alan Tarama cihazları statik enerjiyi doğrudan kullanıcıdan alır ve hedef tarafından yayılan frekansları hareket edebilen mekanik bir sistemle tespit ederek yönlendirir.

İstenilen doğru sonucu elde etmek için, Alan Tarama Cihazının talimatlarını ve çalışma prensibini anlamak gerekir. Toprakta bulunan minerallerin bolluğu veya yoğunluğu, Alan Tarama cihazının hatalı davranmasına neden olabilir. Bu dengesiz davranışlar, kesin bir hedefin eksikliği olarak özetlenebilir. Zaten kullanıcının aradığı kararlı sinyaller. Bu yüzden olası bir hedef. Alandan doğrudan dokunarak statik enerji elde eden metal çubuk antenler ile Alan Taramaları bunu en doğru şekilde çözebilir.

Diğer stil; Dijital, ekranlı, hareketli, manyetometre ilkesini kullanarak veya lazer olarak adlandırılan alan taramaları, yani alan taraması yapılmayan, ancak alan tarama cihazı olarak satılan tüm cihazlar yanıltıcı ve ticari ürünlerdir.

Saha teorisinde en doğru ve en hızlı sonuçları, temel teori ve ilgili prensibi değiştirmeden statik enerji kullanarak elde etmek mümkündür. Yeraltı metal kütlesinin uzun süre açık konumda kalmaması, metal kütlenin etrafında manyetik bir alan yaratacaktır. Bu Alan Manyetik Alan ”, nesne yer altında kaldıkça genişler ve genişler. Manyetik alan, metal etkisinden dolayı daha büyük veya daha derin metal nesnelerin algılanmasına neden olur ve yardımcı olur.

Aşağıdaki grafikte, Alan Taraması ile olası bir aramanın nerede yapılabileceğini ve daha da önemlisi, hedefin boyutunun ve yaklaşık derinliğinin hesaplanmasını görebilirsiniz.

Saha Tarama Dedektörünün Çalışması

Şekil 1’de, muhtemel bir hedefin görüntüsünü bir yeraltı bölümü olarak görebilirsiniz. Metal bir cismin bulunduğu hedef, enerji frekansını 45 derecelik açı ile her yöne yayar. Bu frekanslar yüzeye dik açıyla ulaşır ve yaklaşık 100-180 cm’ye kadar yükselebilir. Bu frekanslar daha sonra kuzeye doğru eğilim gösterir.

Saha Tarama Dedektörü Çalışması 1

Şekil 2’de, dünyaya ulaşan olası bir hedefin frekanslarının düzlem etkisini görebilirsiniz. Alan Bu alan içerisinde tarama cihazı ile birlikte bulunan cihaz cihazın hedef kaynağına doğru hareket etmesine neden olur. Frekanslar her yönden geldiğinden, bu alanda net bir tespit yapmak kolay değildir ve deneyim gerektirecektir.

Saha Tarama Dedektörünün Çalışması 2

Şekil 3, muhtemel hedef tespitinde tespit sapması olarak adlandırdığımız durumu göstermektedir. Yeraltı hedefinin yaydığı frekanslar çeşitli büyük ve sert nesnelerle karşılaşabilir. Bu örnekte, bir kaya, hedef tarafından yayılan frekansın açısal çizgisini saptırır. Bu durumda hedefin tespiti mümkün olsa bile, tespit sapmalarını hesaplayarak veya bu alanı güçlü bir dedektörle tarayarak tam olarak nerede olduğunu bulmak mümkün olacaktır.

Alan tarama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir